Zabezpieczenie strony internetowej jest jednym z najważniejszych kroków, jakie należy podjąć przystępując do jej zakładania. Przy czym warto mieć świadomość, że nie ma jednego uniwersalnego sposobu, który zarazem będzie najskuteczniejszy. Istnieje jednak szereg działań, które trzeba koniecznie podjąć, żeby zabezpieczyć stronę internetową. Przede wszystkim jest to istotne z punktu widzenia użytkowników, którzy odwiedzają stronę. Dlatego zapraszam Cię do przeczytania artykułu.
Jak stworzyć bezpieczną stronę internetową?
W chwili obecnej do założenia strony internetowej wystarczy kilka kroków, które nie są skomplikowane. Na początkowym etapie trzeba wybrać odpowiedni dla siebie CMS, czyli Content Management Systems - oprogramowanie do samodzielnej edycji strony. Przy czym warto mieć na uwadze, że bez względu na to, jaki będzie wybrany CMS, szkodliwe oprogramowania atakuje nasze strony prawie każdego tygodnia. To z kolei oznacza, że trzeba być stale na bieżąco z poprawkami i aktualizacjami oprogramowania w celu zapewnienia bezpieczeństwa witrynie internetowej. Do najpopularniejszych CMS zalicza się:
- WordPress,
- Joomla,
- Drupal,
- Magento.
- Quick.CMS - który stosujemy w naszej firmie.
Jak chronić stronę przed atakami hakerskimi za pomocą botów?
Ataki botów nie są kosztowne i w miarę łatwo ich dokonać. Dlatego są częstym zjawiskiem wśród ataków na strony internetowe. Dla właściciela strony tego typu ataki mogą być dość kosztowne. Istotne jest zatem pamiętać o stosowaniu mocnych haseł, regularnej aktualizacji, czy stosowaniu kopii bezpieczeństwa. Te działania powinny zapewniać usługodawcy hostingów internetowych, które skutecznie blokują ataki hakerskie, w tym botów.
Jak zabezpieczyć dane na stronie?
Założenie własnej strony zobowiązuje do zabezpieczenia danych korzystających z niej użytkowników. Podstawową czynnością jest zadbanie o to, aby strona posiadała certyfikat bezpieczeństwa SSL. Certyfikat SSL zapewnia szyfrowanie danych użytkownika, a tym samym ich ochronę. Dzięki niemu łączenie z serwerem jest w pełni bezpieczne dla osób, które korzystają z witryny. Poza właściwymi certyfikatami warto zadbać o hasła, które powinny być skomplikowane i trudne do złamania. Dobrym rozwiązaniem jest także zabezpieczenia komputera, z którego prowadzimy np. aktualizację swojej strony dobrym oprogramowaniem antywirusowym.
Jak sprawdzić szyfrowanie strony?
Posiadanie właściwego certyfikatu SSL jest bardzo ważne zarówno dla właściciela strony, jak i też dla jego użytkowników. Żeby mógł on w pełni spełniać swoją funkcję poza samym zakupem, należy również go zainstalować i wymusić jego działanie na stronie. Aby sprawdzić, czy instalacja przebiegła prawidłowo, a strona posiada już certyfikat, należy w pasku adresu przeglądarki sprawdzić, czy przed nazwą domeny znajduje się przedrostek https://, a wraz z nim ikona zamkniętej kłódki. Oznaczają one, że połączenie strony jest szyfrowane, a zatem bezpieczne.
Co to jest ochrona www?
Ataki hakerów to dość powszechne i częste, niestety zjawisko. Narażonych jest na nie wiele stron internetowych. Konsekwencjami ataku hakerskiego jest wyciek danych wszystkich użytkowników danej strony internetowej. Jednak zagrożeń wynikających z włamania na serwer jest znacznie więcej, a sama strona może przestać funkcjonować. Dlatego tak ważna jest ochrona www, która nie jest trudnym zadaniem. Do tego celu potrzebne jest wybranie odpowiedniego hostingu internetowego, który skutecznie zabezpiecza przed atakami hakerów.
Najczęściej w pakiecie znajdują się:
- Autoryzacja SMTP – zapewnia użytkownikowi ochronę podczas logowania do konta pocztowego,
- Certyfikat SSL – najlepsza metoda zabezpieczenia danych osobowych na stronie internetowej,
- System antywirusowy – skanuje wszystkie informacje, które pojawiają się na witrynie. Dzięki temu chroni przed szkodliwymi plikami, które najczęściej przyczyniają się do zainfekowania strony,
- System antyspamowy – zapobiega spamowi na koncie pocztowym. Ma to istotne znaczenie w przypadku maili, które mogą zawierać szkodliwe wirusy,
- Kopia zapasowa – utworzenie kopii zapasowej zapobiega utracie uszkodzonych plików. Dzięki regularnej kopii zapasowej można odtworzyć i przywrócić działanie pliku.
Przy wybieraniu pakietu, warto pamiętać, że niektóre opcje są dodatkowo płatne. Wybierając odpowiedni dla strony, należy sugerować się tym, jaki charakter ma witryna.
Ile kosztuje zabezpieczenie strony internetowej?
Zabezpieczenie strony internetowej należy do obowiązków właściciela serwera. Wiele osób, które zakładają własną witrynę, nie ma świadomości, że jest to tak samo ważne, jak zabezpieczenie fizycznej siedziby firmy. To bardzo istotne, ponieważ coraz więcej użytkowników zdaje sobie sprawę, że ich dane osobowe powinny być chronione w momencie, kiedy korzystają oni z poszczególnego serwera. Koszty zabezpieczenia witryny zależą od pakietu hostingowego, jaki można wybrać. Przy czym najtańszy hosting w skali rocznej zaczyna się od 39 zł.
Zabezpieczenie strony internetowej jest działaniem, którego nie można pominąć na etapie jej zakładania. Dlatego warto już wcześniej wybrać określony pakiet hostingowy, który będzie dostosowany do funkcjonowania poszczególnej strony. Zapewni to bezpieczeństwo właścicielowi serwera, a także odwiedzającym stronę użytkownikom. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu można mieć pewność, że będzie ona chętniej odwiedzana, na czym przecież zależy każdej osobie, która zakłada własną stronę internetową.